Boğazici Arnavutköylüler Derneği / Foto Galeri
Arnavutköy Resimleri
Osmanlı arşiv belgelerinde Arnavutköy adına ilk kez 1568´de rastlanmaktadır. Arnavutköy´ün daha 16. Yüzyılda İstanbul´un en ünlü mesire yerlerinden biri olduğu; bağları ve bahçeleri bulunduğu; İstanbul´da hızla kaybolan mahalle dokusu, tüm değişime rağmen, hala geçerliliğini koruyor. Bu nedenle, Arnavutköy´ü kurtarma çabası sadece soyut bir korumacılık değil, aynı zamanda pek az örneği kalmış bir kentli yaşam üslubunu devam ettirme çabasıdır.
Köprü Eylemlerinden Görüntüler
Arnavutköylüler, yapılmak istenen 3´üncü Boğaziçi köprüsüne, güler yüzlü eylemleriyle karşı koyuyor. Arnavutköy Semt Girişimi, köprü yapımının tekrar gündeme getirilmesini, sanatçı ve politikacıların da katıldığı bir şenlik düzenleyerek protesto etti. ´Bu Semt Arnavutköylüler Tarafından Koruma Altında´ yazılı dev pankartın altında yapılan şenlikte, kadınlar ev yemekleri sattı, köprüye karşı imza toplandı ve müzik guruplarının şarkılarıyla dans edildi.
Arnavutköy Tarihi Evleri
Arnavutköy evleri sadece rüya, keramet ve hayret üretmekle de kalmaz ama. O oymalı, aşmalı, süslü yuvalar nice anılarla da yüklüdür.
Karşıda masmavi deniz, yanda ve arkalarda yemyeşil bahçeler, kocaman bembeyaz çiçeklerini açmış manolyalar, hepsi birer masal sahnesi gibidir.
Sosyal Faaliyetler
Derneğimiz bünyesi genelinde iletişim, motivasyon, takım ruhu ve dayanışmayı pekiştirmek amaçlı çeşitli sosyal faaliyet çalışmaları organize edilmektedir.
 
 

3. Köprüye Hayır!
Köprü kirlilik, gürültü, yıkım demektir, Köprü altında yaşamak istemiyoruz, Egzoz gazında yaşamak istemiyoruz. Köprü değil, insanca yaşam, Ormanına, suyuna, mahallene sahip çık.

Köp-rü Möp-rü İstemiyoruz
´Bu Semt Arnavutköylüler Tarafından Koruma Altında´ Üçüncü Boğaz Köprüsü ilk iki köprüde olduğu gibi İstanbul’un trafik sorununu çözmeyecek.

Boğazlarda güvenlik alarmı
Denizcilik Müsteşarlığı, ilgili kurum ve kuruluşlara bir yazı göndererek, Türk boğazlarında olası her türlü terör eylemine karşı etkin önlemler almaları ve teyakkuz halinde bulunmalarını istedi.
 
 
 
Copyright © 2019 Boğaziçi Arnavutköylüler Derneği 
Designed by IDS
TONER FİYATI